Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?

Zdrowie psychiczne - pomoc i porada psychologiczna

Człowiek to integralna całość i jedynie przyjmując perspektywę holistyczną, możemy zrozumieć jego naturę. Nasz umysł nie ciągnie się za nami na astralnej uwięzi, on stanowi jedność z nami i naszym ciałem. Dlatego w imię dbania o własne zdrowie psychiczne, musimy od czasu do czasu zadać sobie pytanie dot. samopoczucia psychicznego. 

Czym jest zdrowie psychiczne?

W definicji zdrowia psychicznego stworzonej przez WHO zawiera się przede wszystkim możliwość i satysfakcja z uczestnictwa w życiu społecznym, umiejętność realizacji swoich potrzeb i podorędzie radzenia sobie z napotkanymi trudnościami. Zdrowie i równowaga psychiczna pozwalają na satysfakcjonujące funkcjonowanie w życiu społecznym i relacjach interpersonalnych. Harmonia mentalna dotyka również sfery emocjonalnej, umiejętności nazywania tego, co przeżywamy, stawiania zdrowych granic i dawania sobie przestrzeni na ich przeżywanie. Jest niejako fundamentem, którego stabilność pozwala na pełną realizację naszego potencjału i elastyczność, która ułatwia przetrwanie trudnych momentów. 

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Coraz częściej natknąć się można na przekazy online, które trywializują drogę do zdrowia psychicznego. Próbują dać szybkie, łatwe do realizacji recepty, które gwarantować mają wyższą jakość życia i ogólnie dobrostan psychiczny. Ale czy wskazówki w stylu „odetnij się od toksycznych osób”, „rzuć pracę w korpo” czy „zapal kadzidełko” faktycznie działają? 

Za swoje zdrowie psychiczne należy wziąć odpowiedzialność i zaangażować w pracę nad nim, tak jakbyśmy pracowali nad wartościową relacją. W życiu rzadko zdarza się, że, długotrwałe, stabilne efekty przychodzą bez naszego wkładu i poświęconego czasu. Poniżej przedstawiamy czynniki, które według badań naukowych niepodważalnie przekładają się na nasz życiowy balans:

  1. Regularne rytmy dobowe – nasz organizm funkcjonuje cyklicznie. Pobudka powoduje wzrost stężenia jednych hormonów, a wyciszenie przed snem innych. To wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie i możliwość do regeneracji. 
  2. Odpowiednia ilość snu – obecnie mówi się o tym, że człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu dziennie. Jego deprywacja powodować może pojawienie się stanów lękowych, zaburzenia nastroju, obniżony poziom energii, kłopoty z pamięcią i koncentracją, drażliwość czy stres.
  3. Pełnowartościowa, zróżnicowana dieta – brak odpowiedniej ilości witamin i kalorii wpływa nie tylko na zaburzenie funkcjonowania naszego ciała, ale również na nasze funkcjonowanie psychiczne.
  4. Osadzenie w „tu i teraz” – badania pokazują, że osoby, które nie dają porywać się w wir zamartwiania o przyszłość lub rozpamiętywania przeszłości deklarują wyższe poczucie dobrostanu i satysfakcji z życia.
  5. Relacje interpersonalne – silna sieć kontaktów to niezwykle wartościowy zasób, po który możemy sięgnąć przede wszystkim w momentach kryzysu. Zadbaj o to, by twoje środowisko było wspierające i inspirujące. 

Pamiętaj, że nic nie zastąpi psychoterapii, która pozwoli na skuteczną pracę nad Twoimi, specyficznymi trudnościami. Skontaktuj się z nami i zacznij świadomą pracę nad swoją równowagą psychiczną już dziś.

Ta strona internetowa używa plików cookies, aby zapewnić Ci jak najlepszą jakość usług. Kontynuując przeglądanie akceptujesz naszą politykę prywatności.