Według statystyk na depresję w Polsce choruje około 1,5 mln Polaków. Prognozy tworzone przez WHO zakładają, że za 7 lat będzie to najczęściej występująca choroba. Depresja jest czwartą w kolejności przyczyną zgonów, a jednocześnie wciąż pozostaje bagatelizowana. Cierpimy w pracy, w domach, szkołach i na uniwersytetach, często wstydząc się i wahając przed wyciągnięciem ręki po wsparcie.
Czym jest depresja?
W przestrzeni publicznej depresja nadal jest mylona z chwilowym, przemijającym smutkiem. Jednak nie tylko jej przebieg, ale również implikacje są zdecydowanie poważniejsze niż w przypadku krótkotrwałego okresu obniżonego nastroju. Najpoważniejszą konsekwencją nieleczenia depresji są myśli suicydialne i ostateczna decyzja o odebraniu sobie życia. Dlatego tak ważne jest, by pozostać czujnym na pierwsze sygnały mogące świadczyć o jej wystąpieniu.
Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób ICD-10 wskazuje na występowanie depresji o trzech stopniach nasilenia:
- łagodnym
- umiarkowanym
- ciężkim.
Ciężkiemu przebiegowi depresji towarzyszyć mogą również stany psychotyczne. Aby zdiagnozować depresję, u pacjenta przez co najmniej 2 tygodnie muszą występować dwa z trzech poniżej wymienionych objawów.
Objawy depresji:
- obniżony nastrój,
- adhedonia, czyli utrata dotychczasowych zainteresowań i umiejętności czerpania z nich radości,
- spadek energii, stałe uczucie zmęczenia,
oraz co najmniej dwa z poniższych objawów:
- spadek koncentracji i umiejętności utrzymania uwagi,
- zmniejszenie samooceny,
- poczucie winy i obniżenie wartości we własnych oczach,
- czarnowidztwo,
- myśli i próby samobójcze,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia apetytu.
Należy pamiętać, że stopień nasilenia objawów i ich zewnętrzna ekspresja zdecydowanie różnią się w konkretnych przypadkach. Chory może maskować chorobę, sprawiając wrażenie zadowolonej z życia, radosnej osoby. Symptomy depresyjne mogą być “przykrywane” również przez objawy somatyczne takie jak bóle, zaburzenia oddychania czy kołatanie serca.
Jak leczy się depresję?
Leczenie osób cierpiących na depresję najczęściej odbywa się w gabinetach psychiatrycznych, psychoterapeutycznych i psychologicznych – właśnie połączenie sił i współpraca specjalistów daje szybką i znaczącą poprawę dobrostanu pacjentów. Jedynie w ciężkich przypadkach, gdy życie osoby chorej jest zagrożone, może być zastosowane leczenie depresji w warunkach szpitalnych.
Lekarze psychiatrzy wspierają pacjentów chorujących na depresję nowoczesną bezpieczną, farmakoterapią, która w połączeniu z psychoterapią stanowi najbardziej efektywną formę pomocy. Bazując na badaniach naukowych, terapia poznawczo-behawioralna (CBT) posiada najlepiej udokumentowaną skuteczność w leczeniu depresji, jednak pozostałe podejścia zdają się równie skuteczne. Najważniejsze jest, by narzędzia terapeutyczne były jak najlepiej dobrane do oczekiwań i potrzeb pacjenta.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy depresji i chciałbyś je skonsultować ze specjalistą, skontaktuj się z nami telefonicznie lub umów swoją wizytę za pośrednictwem portalu ZnanyLekarz.